Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
Bayramiç Meslek Yüksekokulu

Bitkisel ve Hayvansal Üretim

     BİTKİSEL ve HAYVANSAL ÜRETİM BÖLÜMÜ

MİSYONUMUZ

Bayramiç Meslek Yüksekokulu, Üniversitemiz Misyonu çevresinde; Atatürk ilke ve devrimlerini rehber edinmiş, çağdaş, demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti ilke ve değerlerine bağlı, kültürel birikim ve iletişim becerisine sahip, araştırmacı ve yenilikçi bilim ve teknolojiye dayalı nitelikli bir eğitim programı ile yetiştirmektir.

VİZYONUMUZ

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi olma vizyonu doğrultusunda, gerçekleştirdiği ulusal ve uluslararası eğitim öğretim etkinlikleri ile bölgesel ve ulusal alanda öncü bir meslek yüksekokulu olmak için çalışmalarını sürdürmekdir.

Programın Hedefi

Bahçe Tarımı programının amacı; bahçe tarımı alanında ziraat mühendisi ile teknisyen ve işçi arasında görev yapacak elemanları yetiştirmektir. Öğrencilere, profesyonel ve mesleki alanlarında kendilerini geliştirebilmeleri için gerekli mesleki ve teknik bilgi ile analitik düşünceyi kazandırmak, öğrencileri iş dünyasının gerekli gördüğü teknik ve pratik becerilerle donatmak programın başlıca hedefleri arasında yer almaktadır.

Bahçe Tarımı Programı

Bahçe Tarımı programında öğrencilerimiz, uygulama ağırlıklı olarak yetiştirilmekte olup, meyvecilik, sebzecilik, bağcılık,  örtü altı ve mantar yetiştiriciliği ve alanlarında yetiştirme, çoğaltma, hasat, depolama konulu dersler almakta gerekli bilgi ve becerileri kazanmaktadırlar. Ayrıca öğrencilerimize ülkemiz tarımı açısından çok büyük öneme sahip bahçe bitkileri hastalık ve zararlıları ile mücadele konusunda gerekli bilgi ve beceriler kazandırılmaktadır. Bu sayede tekniker ünvanı alan mezunlarımız fidancılık, seracılık, meyve, sebze ve bağ yetiştiriciliği yapan kamuya ait ve özel işletmelerde istihdam edebildikleri gibi zirai ilaç bayilerinde çalışabilmekte hatta bu konuda açılan sınavlara girerek başarılı oldukları takdirde kendi işyerlerini açabilme imkanına sahip olabilmektedirler. Öğrencilerimiz yüksekokulumuz bünyesinde uygulama arazisinde teorik derslerden elde edilen bilgileri uygulama olanağına sahip olmaktadır. Ayrıca bahçe tarımı programı bölgemiz açısından çok önemli bir değere sahiptir. Bölgenin çoğu meyvecilik ve sebzecilik gibi tarımla ilgilenmekte ve yurdumuzun meyve ihtiyacının büyük bir bölümün karşılamaktadır. Bahçe tarımı programı tarım ve gıda endüstrisi, zirai ilaç sektörü ile birlikte doğa ile iç içe olması sebebiyle boş zaman değerlendirilmesine yönelik tarım hizmetleri ve aktivitelerini kapsamaktadır. Bahçe Tarımı, hiçbir zaman geçerliliğini yitirmeyen, insanların sürekli ihtiyaç duyduğu ürünlerin yetiştirilmesi açısından her zaman gereksinim duyulan bir meslektir.
Yüksekokul bünyesinde, öğrencilerin teorik derslerde öğrendikleri bilgileri pratiğe aktarabilecekleri 2 adet 12'şer metrekare alçak tünel, iki adet 330 metrekare üretim serası, 500 metrekare elma ve şeftali bahçesi ile 350 metrekare bağ alanımız,400 metre kare zeytin bahçemiz, 800 metre kare sebze yetiştiriciliği alanımız bulunmaktadır. Haftada 4 saat uygulama yapılmaktadır.
Bahçe Tarımı programından mezun olan öğrenciler devlet kuruluşlarında Tekniker olarak çalışabilmekte, bunun yanında özel sektörün değişik birimlerinde de görev alabilmektedir.
 

Mezunların Alacağı Unvanlar, İstihdam Alanları

Eğitimini başarı ile tamamlayanlara 'Bahçe Tarımı Ön Lisans Diploması' verilir. Bahçe tarımı teknikeri; meyve ve sebze bahçelerinde, seralarda, ağaçların ve bitkilerin sağlıklı bir biçimde yetiştirilmesi ve kaliteli ürün elde edilmesi için bilimsel yöntemlerle fide ve fidan üretimi, bahçe tesisi ve planlaması, budama, gübreleme, ilaçlama ve hasat yöntemlerinin uygulanmasında görev yapar.
Bahçe tarımı ön lisans programını başarı ile bitirenler, ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavında (DGS) başarılı oldukları takdirde Ziraat Fakültelerine dikey geçiş yapabilirler.Ayrıca Bahçe Tarımı teknikerleri tarım bakanlığı tarafından yapılan Zirai İlaç Bayiliği açma sınavında başarılı olduklarında zirai ilaç bayisi açabilmektedirler. Bahçe tarımı teknikerleri kamu kurum ve kuruluşları ile özel kuruluşlara ait fidancılık, seracılık ve yetiştiricilik alanlarında, meyve ve sebze üretim birimlerinde çalışabildikleri gibi kendi özel bahçe ve seralarında da bilgi ve deneyimlerini uygulayabilirler.
   

        Dersler İçin tıklayınız...

 

     BAHÇE TARIMI PROGRAMI AKADEMİK KADROSU

AD-SOYAD E-POSTA TELEFON
 Dr. Öğr. Üyesi Gül Ebru ORHUN (Bölüm Başkanı)

  ebruorhuncomu.edu.tr    

0286 773 25 12-175
Öğr. Gör. Selçuk BİRER selcukbirercomu.edu.tr 0286 773 25 12-157
Öğr. Gör. H. Osman MESTAV osmanmestavcomu.edu.tr 0286 773 25 12-183
LABORATUVARLARIMIZDAN GÖRÜNTÜLER

  
  

YÜKSEKOKULUMUZDAN GÖRÜNTÜLER
       

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BAHÇE TARIMI PROGRAMI MEZUNLARININ DGS BAŞARISI

ADI SOYADI KONU       YERLEŞTİĞİ OKUL ADI
Coşkun AYSAN DGS 2017 Adnan Menderes Üniversitesi-Bitki Koruma
Ali Özay CANBAZ DGS 2017 Açıköğretim Fakültesi
GÖRKEM YANIK               DGS 2014  LEFKE AVRUPA ÜNİVERSİTESİ (KKTC-LEFKE)/Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi /Bahçe  Bitkileri Üretimi ve Pazarlaması (%25 Burslu)
HÜSEYİN ERBAY DGS 2014  ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ/Ziraat Fakültesi/Bahçe Bitkileri
SELİM DURDU DGS 2014  ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ/Ziraat Fakültesi/Tarla Bitkileri
ARZU YALNIZ  DGS 2013  LEFKE AVRUPA ÜNİVERSİTESİ /Tarım Bilimleri Ve Teknolojileri Fakültesi/Bahçe Bitkileri Üretimi ve  Pazarlaması (%50 Burslu)
AYŞE ÖZKAN DGS2013  ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ/Ziraat Fakültesi/Bahçe Bitkileri
SELMAN OKUR DGS 2013 ORDU ÜNİVERSİTESİ Ziraat Fakültesi/Tarla Bitkileri
AYŞENUR KURUBAŞ DGS 2013  LEFKE AVRUPA ÜNİVERSİTESİ /Tarım Bilimleri Ve Teknolojileri Fakültesi/Bahçe Bitkileri Üretimi ve      Pazarlaması (%50 Burslu)
HASAN YETKİN DGS 2012 LEFKE AVRUPA ÜNİVERSİTESİ (KKTC-LEFKE)/Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi/Bahçe Bitkileri Üretimi ve Pazarlaması (% 50 Burslu)
  UFUK GÜÇLÜ         DGS 2012  LEFKE AVRUPA ÜNİVERSİTESİ (KKTC-LEFKE)/Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi/Bahçe Bitkileri Üretimi ve Pazarlaması (% 50 Burslu)